Подільське молодіжне
культурне об’еднання

           

Укр.| Рус.|  Eng. | Зв’язки

Подольское молодежное культурное объединение "В будущее через Культуру"

 

Висловлювання про молодь:

 

Ви, мої молоді друзі,

що торкнулися до мистецтва, 

до творчості, 

вмійте користуватися цими дарами,

 як конденсацією ваших сил, 

бо звук і колір, думка і ритм -

 основи всесвіту 

і нашого існування. 

О. І. Реріх.

 

Сторінка: ПЕТРИКІВКА — ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

На головну сторінку

Задавайте питання які вас турбують

по e-mail:

molodpodil@gmail.com

Відповіді на них ми будемо друкувати у розділі: "Відповіді на питання"

 

ПМКО «У майбутнє через культуру” проводить набір для молоді будь-якого віку (14-18, 18-21, 21-37, 37...)

музична студія

художня студія

театральна студія

ПЕТРИКІВКА — ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

У Подільському культурно-просвітницькому центрі імені М. К. Реріха експонується виставка творів народного художнього розпису майстрів із знаменитої Петриківки, що на Дніпропетровщині. Зустріч з древнім українським мистецтвом, яким захоплюється увесь світ, хмельничанам і гостям міста організували активісти Подільського культурно-просвітницького центру імені М. К. Реріха, Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через культуру» за підтримки Хмельницької міської ради. Власне, експозицію приурочили до Дня міста Хмельницького.

На фото, поряд з заслуженим майстром народної творчості Андрієм Пікушом, вступні слова кажуть: заступник Хмельницького міського голови Віктор Байдич, президент Подільського культурно-просвітницького центру ім. М. К. Реріха Станіслав Крук та голова Подільського молодіжного культурного об’єднання "У майбутнє через Культуру" Денис Монастирський.

Віктор Байдич

Станіслав Крук

Денис Монастирський

А насолодитися від споглядання справді неперевершеної краси поціновувачі зможуть приблизно до 27 жовтня. Свій доробок подолянам представив колектив Центру народного мистецтва «Петриківка», що є спадкоємцем і гідним продовжувачем народної традиції. Це нині колективне підприємство, що об’єднує понад сорок провідних майстрів художнього розпису, шестеро з яких — заслужені майстри народної творчості України. Очолює мистецьке об’єднання заслужений майстер народної творчості Андрій Пікуш, який, до речі, і став ініціатором згуртування петриківців у 1991 році у Центр народного мистецтва.

Андрій Пікуш 2

Це був час, коли фабрика народного розпису у Петриківці припинила своє існування, експериментальний цех національного художнього фонду, де працювали вільні майстри, теж не витримав руйнівних економічних віянь епохи розвалу старої системи. От потомственні хранителі «петриківки», вболіваючи за долю предківського мистецтва і його продовжувачів, взялися рятувати справу. А дружина майстра Андрія — Марія Пікуш, нині директор дитячої художньої школи, — дбає, щоби юні обдаровані петриківчани переймали батьківський духовний досвід. Адже, переконані майстри народного розпису, щоб стати справжнім професіоналом саме цієї творчої школи, треба вирости у цьому творчому середовищі, змалечку всотати енергетику рідної землі, бо ж Петриківка — це синтез культури унікального регіону — козацького Придніпров’я, чиї традиції тягнуться вглиб тисячоліть. А ще визнаний майстер — той, хто витримав змагання, утвердив себе як неповторну особистість, індивідуальність, творить власний авторський почерк, а не копіює «петриківку». Ось як все непросто. І тому довершені твори умільців — справжній рай для очей та душі. Краса і магія кольору, форм, багатство символіки і незбагненна сила енергетики чистоти, добра, життєствердних істин — ось що таке «петриківський розпис».

При цьому, наголошує Андрій Пікуш, «петриківка» — це значною мірою імпровізація певної теми, основи, але важливо, аби автор зберігав ідею, стиль, художню цілісність, а ще (оскільки художники працюють без ескізу, олівця) треба відчувати баланс кольорів, міру навантаження на площину, органічно відчувати композицію...

На доказ своїх слів у супроводі живої музики і співу під бандуру (скріпка Тамара Пасічник, бандура Леся Король) Андрій Андрійович продемонстрував гостям, як з’являється, народжується краса — мальований петриківський розпис — «вазон», «півник».

Бандура і скрипка

Дивовижа, але чарівникові-майстру за «інструмент» служать вправні пальці рук: мить — і з-під них визирають ягідки калини, серединки квітів, виноградні грона... Ще пристосування — писачок з рогози... А найголовніше — знаменитий пензлик з котячої шерстки, що філігранно мережить завитки, пелюстки фантастичних соковитих квітів і рослин «петриківки», кольорує вібрації пір’їнок її казкових птахів-павичів, солов’їв, зозульок... — «Петриківка» ніколи не прагнула до натуралістичного, фотографічного, — каже Андрій Пікуш, — в одній квітці-образі ви знайдете узагальнений широкий синтез багатьох квітів, що за символічною сутністю є нашими національними — соняшник, мальва, троянда, півонія, дзвоники, кучерявка... І це не просто декоративна стилізація, а уособлення найвищого вияву прекрасного в природі — символіка сонця, розквіту природи, рідного краю. Ідея циклічності природи, всього живого закодована в ритміці лиштви, фриза, безконечника, з стрічкових орнаментів якого бере витоки це давнє мистецтво. Адже «петриківка» починалася з настінного розпису білих праорійських, трипільських хат-мазанок, моделі яких з обрамленням магічними розписними оберегами вікон, дверей, печі, сволока, слижів (поперечних балок стелі), комина нині знаходять археологи. А вже далі майстри розписують і дерев’яні скрині, мисники, тарелі, ложки, дитячі іграшки... І кераміку — вази, куманці, тарелі, баклаги, художнє скло, «мальованки» на папері...

тарілки

На жаль, констатують умільці, нині держава не надто переймається проблемами петриківської спадщини. Самотужки утримуються «на плаву», каналами «народної дипломатії» торують шляхи у Європу й Америку... А ще утримують музей народного розпису «Петриківка», щоб гості районного центру, туристи таки вдовольнили інтерес та естетичну потребу. Збагатитися приємними враженнями, налаштуватися на внутрішню гармонію, чистоту кольорів і щирість почуттів, закладених в роботах петриківських майстрів, організатори виставки запросили усіх бажаючих. До речі, багатьом хмельничанам пощастило й відвідати майстер-клас Андрія Пікуша.

Оксана СОБКО. 26.09.2008р.

 

 

 

 

 

 

 

На початок | Зв’язки

Copyright © Подільске молодіжне культурне об’еднання "У майбутнє через культуру"