Подільське молодіжне
культурне об’еднання

           

Укр.| Рус.|  Eng. | Зв’язки

Подольское молодежное культурное объединение "В будущее через Культуру"

 

Висловлювання про молодь:

 

Ви, мої молоді друзі,

що торкнулися до мистецтва, 

до творчості, 

вмійте користуватися цими дарами,

 як конденсацією ваших сил, 

бо звук і колір, думка і ритм -

 основи всесвіту 

і нашого існування. 

О. І. Реріх.

 

Сторінка: Стаття про А. Кураєва

На головну сторінку

Задавайте питання які вас турбують

по e-mail:

molodpodil@gmail.com

Відповіді на них ми будемо друкувати у розділі: "Відповіді на питання"

 

20.05.2008р. Стаття С. Гаврилькевича про перебування диякона А. Кураєва у м. Хмельницькому

ПМКО «У майбутнє через культуру” проводить набір для молоді будь-якого віку (14-18, 18-21, 21-37, 37...)

 

Місіонерство диякона А. Кураева: яка його мета?

З нагоди великого духовного свята – 1020-річчя хрещення Русі – прибув до України відомий публіцист, професор богослов православної церкви Московського патріархату диякон Андрій Кураев. Він приїхав із далекої Москви заради того, щоб просвітити український народ божим словом. Завітав і в Хмельницький, де 13 травня зробив майже трьохгодинну проповідь з великої сцени обласної філармонії та виступив перед молоддю на рок-концерті на центральній площі міста.
Добре володіючи риторичними технологіями і вправно витягуючи зі своєї пам’яті цитати із книг Святого Письма та праць отців церкви, пан диякон легко тлумачив релігійні канони і виголошував нібито прогресивні ідеї щодо рівноправ’я жінок у церкві, захищав право жінок і молоді приходити в храм у будь-якому одязі тощо. А відповідаючи на питання слухачів, дав рецепти розв’язання і більш гострих проблем нашого сучасного життя: поголовного введення персональних ідентифікаційних кодів, політичного устрою і політичного вибору України та ін.
Пояснюючи людям, навіщо треба смиренно приймати ідентифікаційні номери, попутно він декілька разів із зневажливою інтонацією висловився про велику святиню України Почаївську Лавру, сказав, що в листовках, які там друкуються, пишуть повну нісенітницю, облив брудом і образив гідність визнаного усім світом культурного діяча і художника М. К. Реріха, мозаїками якого прикрашена Почаївська Лавра. Від московського диякона дісталися зневажливі висловлювання і російському письменнику Л. М. Толстому, і видатному сину України Т. Г. Шевченку, якого Кураев не вважає за великого генія, про що заявив 14 травня на прес-конференції в Хмельницькій обласній державній телерадіокомпанії «Поділля-Центр».
Нам лишається тільки здогадуватися про причини неприязні диякона Кураева до Почаївської Лаври. Там продаються книги, в яких і російські, і українські провідні діячі православної церкви на прикладах із його творів показують, як він зневажає устої та фундаментальні принципи православ’я, кощунствує над святинями християнства і спотворює Православне віровчення. Цьому присвячена книга російського Архімандрита Рафаїла (Карелина) «Вызов новомодернизма. Об искажениях истины в богословских опытах диакона Андрея Кураева», видана в Москві в 1999 р., а також праці викладача Одеської Духовної семінарії, протоієрея Георгія Городенцева «Прав ли Кураев?» і священника Петра Андрієвського «Лукавый философ на ниве богословия», видані в тому ж році в Одесі за благословенням Високопреосвященнійшого Агафангела Митрополита Одеського та Ізмаїльського.
Пояснюючи своє вороже ставлення до всесвітньо відомого культурного діяча М. К. Реріха диякон Кураев сказав, що не бачить в ньому ніякої величі, і зразу перейшов у наступ на співбесідника: «Назовите мне хоть одну его научную работу!». І ще навів «вагомий» аргумент: «Я спрашивал одного художника, что он думает о художнике, который написал 7000 картин, будучи все время в разъездах и путешествиях», – на його думку, це поганий художник, якщо таке зробив. «Залізна» логіка!  Але, попри те, виставки картин Реріха збирали і збирають величезну кількість шанувальників мистецтва і в Росії, і в Україні (в тому числі в Хмельницькому в 1993, 2000 і 2003 рр.), на світових же мистецьких аукціонах за картини Реріха платять багато сотень тисяч доларів. Пакт Реріха про охорону культурних цінностей знайшов широку підтримку світової громадськості та був підписаний у 1935 р. у Вашингтоні представниками 21 країни, а пізніше ліг у основу Гаагської Конвенції про охорону культурних цінностей під час збройних конфліктів, яка була ратифікована кількома десятками країн у 1954 р. Цей Пакт і на сьогоднішній день є гарним зразком міжнародного юридичного документу та величезної організаційної роботи в галузі світової культури.
Професор Кураев заявив, що читав багато творів Реріха. Чому ж тоді не знає про його університетське дипломне дослідження «Правовое положение художников древней Руси» та про велику кількість філософських праць і зроблених Реріхом археологічних та історико-етнографічних і культурологічних досліджень і відкриттів, які були опубліковані в статтях і монографіях як у Росії, так і в інших країнах російською, англійською і французькою мовами? Чи, може, професор А. Кураев не знає, що дипломне дослідження – це наукова праця, а юриспруденція, філософія, археологія, етнографія та культурологія – це наукові дисципліни? Тоді, як з таким своїм невіглаством він зумів отримати звання професора? А якщо знає і навмисне замовчує та спотворює дійсні факти, то чинить цим відверте наклепництво.
Звертає на себе увагу рішучість і впевненість Кураева у вирішенні складних питань внутрішнього та зовнішнього політичного життя нашої держави. На всяку проблему в нього виявився готовий рецепт – що і як треба робити народу України. Присутнім у залі філармонії московський диякон популярно пояснив, що ми українці не розуміємо, що наша сила в нашій різноманітності, тобто в багатстві регіонів, які утворюють державу. І розв’язання державних проблем України, на його думку, дуже просте: федералізація держави – ось у чому порятунок України, ось у чому її майбутня сила, але при одній умові – якщо в Україні буде розумна державна влада, а не та «оранжевая», яка є зараз. А щодо вступу України в НАТО, то й тут усе просто – обов’язково треба вступати: «Украина в НАТО – это же мечта Росии, сколько наших шпионов тогда будет в НАТО», – заявив А. Кураев.
Одразу ж виникає питання: навіщо закордонний диякон, здійснюючи місіонерський гастрольний тур містами України нібито з благородною просвітительською метою з нагоди великого духовного ювілею, так нахабно втручається в політичне життя нашої держави, проводячи відкриту цілеспрямовану агітацію, нав’язуючи громадянам України певний політичний вибір? І що це за духовна місія, що за просвітительство, під час якого диякон відверто зневажає духовні святині України та обливає брудом великих світочів культури, які зробили неоціненний внесок у духовну скарбницю нашої держави? Яка справжня мета місіонерських проповідей диякона А. Кураева? Чи не приховується за духовно-просвітительською вивіскою зовсім інше місіонерство, спрямоване на руйнування духовних опор народу та вкорінення в свідомість людей певних антидержавних політичних ідей?
В цій ситуації радує те, що в Хмельницькому виявилося досить мало зацікавлених виступом диякона Кураева. А в місті Івано-Франківськ місцева влада просто не дозволила йому виступати перед жителями міста. Але ж, місіонерська мандрівка диякона іншими містами України та його псевдодуховні посіви ще, на жаль, продовжуються… Чи зможемо ми й надалі відрізняти добрі зерна духовності від плевел?

Старший викладач кафедри педагогіки і психології
Хмельницького національного університету
В. Гаврилькевич
.

 

 

музична студія

художня студія

театральна студія

 

<